Naturalne Formy Ruchu

Trening Parkour Nawet Podczas Kontuzji? Poznaj 7 Korzyści Zdrowotnych dla Ciebie

Największym błędem w postrzeganiu tej dyscypliny, jest spłycanie jej do „chodzenia po dachu”.Parkour, to skuteczna metoda do poprawy zdrowia fizycznego i psychicznego. 🤓

PARKOUR TO POŁĄCZENIE 🌳 Biegania 🌳 Skakania 🌳 Wspinaczki 🌳 Ruchów czworakowychDlatego to idealny przykład naturalnej formy ruchu służącej do efektywnego przemieszczania się za pomocą konkretnych technik, które bazują na naturalnym potencjale ruchowym człowieka.

Czy Parkour można Ćwiczyć Prewencyjnie oraz Rehabilitacyjnie❓

Tak. Przekonałem się o tym na własnej skórze… Kiedy w 2017 roku poznałem parkour od strony profesjonalnego treningu, to byłem w trakcie rehabilitacji po poważnej kontuzji barku i pleców.Taka kontuzja związana jeszcze z czasami siatkarskich sportowych aktywności, która wróciła przez parę zależności – temat na inny post. 💬

W każdym razie parkour był dla mnie bezpieczną metodą i doprowadził moje ciało z powrotem do stanu funkcjonalnego. Oczywiście w połączeniu z innymi naturalnymi formami ruchu, oraz z odpowiednią dietą, fizjoterapią, regeneracją.

Moi podopieczni też odczuwają prozdrowotny wpływ tej dyscypliny. A jak oglądam staruszków ćwiczących parkour, to mam w głowie jedno opisujące to co widzę słowo – szacunek! 🦧😎Można? Można!

🔥 7 Korzyści Wynikających z Parkour:

🐒 Ruchy opierają się na naturalnej biomechanice, co sprawia że parkour może być używane za równo przy profilaktycę, rozwoju sportowym, jak i w rehabilitacji. Oczywiście z doborem ćwiczeń może, a często powinien pomóc trener.

🐒 Treningi parkour mogą być ukierunkowane w każdą stronę motoryczną – siłę, wytrzymałość, szybkość, gibkość, koordynację na tle nerwowym. Trening może być dla każdego.

🐒 Ćwiczenia wzmacniają mięśnie i stawy, oczywiście przy odpowiednio dobranym bodźcu, dbając jednocześnie o zakres ruchu.

🐒 Techniki motywują umysł i ciało człowieka do efektywnego funkcjonowania, poprzez pokonywanie barier fizycznych i psychicznych. Parkour wspiera więc zdrowe połączenia psychosomatyczne.

🐒 Parkour polepsza koncentrację nie tylko podczas treningu np. balansu, ale też w codzienności. Jesteś bardziej uważny/a.

🐒 Powtarzalność przydatnych ruchów uczy automatycznego działania w ryzykownych lub nagłych sytuacjach. Akcja – reakcja.

🐒 Filozofia parkour łączona z treningiem, rozwija osobowość trenującego, a więc może być świetna dla rozwijających się dzieci/młodzieży lub nawet jako forma wspierająca resocjalizacje.

⭐ FILOZOFIA PARKOUR

Każdy mały krok przybliża nas do celu, jednak w tej dyscyplinie łatwo o skrajne przejścia z karmienia strachu, do karmienia swojego ego. Stąd mylne wrażenie, że aktywność ta jest tylko dla ryzykantów szukających wrażeń, bo polega też ona na przełamywaniu swoich ⬇️👉 barier fizycznych i psychicznych,które przełamane wyglądają imponująco. 🙃

Także żeby progresowanie nie doprowadziło nas do kontuzji lub stracenia motywacji, to warto aby osoba trenująca parkour kierowała się filozofią, która pomaga kształtować osobowość, utrzymując na drodze rozwoju. Dlatego cytaty, których mądrość warto stosować, to:

👉 „bądź silnym, ale by być użytecznym”
👉 „bądź lepszym od siebie z dnia poprzedniego, nie porównując się do innych”
👉 „bądź silną jednostką, ale pomagając też innym, by razem stworzyć jeszcze silniejszą grupę” Nie ma potrzeby wchodzenia na dużą wysokość, żeby trenować parkour. Można to robić nawet na płaskiej posadzce. Dach to tylko możliwość.

Dlaczego Parkour jest dla Wszystkich ❓
Jeśli podejdziesz do dyscypliny prawidłowo, to zasadami parkour można pokonać nie tylko przeszkodę fizyczna, ale i mentalną. Każdy człowiek może mieć ją indywidualnie sprecyzowaną, a więc i cel będzie w granicach możliwości. Parkour może pomóc każdemu.
Celem dla niewidomego może być lepsze poczucie jego ciała w balansie i czucie przestrzeni dookoła, za to dla starszej osoby celem już może być utrzymanie ciała w formie.
Inna osoba może chcieć przełamać lęk do wykorzystywania swoich możliwości, a ktoś jeszcze inny będzie chciał umieć salta. Jedna osoba będzie wyżej skakać, inna wyżej wspinać. Za to jako grupa każdy może się wzajemnie wspierać. 🤜🤛

Znajdź swój cel. Rób swój parkour! 🧗Pokonuj przeszkody, różne. Rośnij w zdrowie, nie sam.
Próbowałeś/aś kiedyś ćwiczyć parkour lub używasz tej formy regularnie? Co o niej sądzisz, nawet jeśli w samej teorii? Podziel się w komentarzach 💬
🌳R.